Uudised

« Tagasi

Sindi muuseumis avati tikitud seinalinikute näitus

Sindi Muuseumis avatud käsitöönäitusel „Sinine tikand vanaemade riidekapist" on eksponeeritud seinalinikud, mis on kokku koondatud Helin-Helme Mugamäe  poolt ning osad linikud kuuluvad muuseumi kogusse.
Kindlasti mäletavad meist paljud vanaemade kodudes köögis või toas tikitud seinalinikuid, millel erinevad pildid inimfiguuride või päkapikkudega, kaunistatuna kas manitsevate tekstide või õpetussõnadega.
Muuseumis avatud näitusel ongi väljas käsitööna valminud valgetele linikutele sinise mulineega varspistes tikitud erinevate teemadega pildid, nende hulgas ka mõned Hollandi laenmotiiviga seinalinikud. Ühtekokku tõi Mugamäe näitusele kaheksa linikut, nende hulgas on näiteks Tori vallast Riisa külast pärit Ülle Riismannile kuuluvad linikud, mille valmimislugu omanik ka näituse avamisele tulnuile rõõmuga jagas ning lisaks on vaatamiseks väljas ka temale kuuluv seinaliniku mustri paberkavand.
Sindi Muuseumi juhataja Heidi Vellend tutvustas kohale tulnuile näituse eksponaate ja andis lühiülevaate seinalinikute ajaloolisest taustast. Muuseumi kogudest on näitusel väljas viis kaunist seinalinikut, mis pärinevad läinud sajandi esimesest poolest. Üllatuseks kohaletulnuile oli muuseumi ruumidesse veel lisaks uudistamiseks välja pandud Sindi kunagise kooliõpetaja Anneli Mäesalu poolt vanade mustrikavandite järgi tikitud linikud.
Helin Mugamäe, kes on lõpetanud Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli tekstiilitöö eriala, ütles väljapaneku avamisel, et nende sinise tikandiga linikute kogumise ajendiks on olnud lapsepõlvemälestused. Sindi Muuseumisse välja pandud linikuist osa on saadud Hiiumaalt ning osa aga koduvallast Torist, kus Helin Mugamäe juhendab käsitööringi.
Näitus pakub kindlasti paljudele äratundmisrõõmu, seepärast tasub seda kaunist käsitöönäitust kindlasti külastada. Väljapanek jääb muuseumis avatuks kuni 28. aprillini.